Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Bucharest RUNNING CLUB au anunțat că aproximativ 20.000 de participanți din peste 75 de țări au participat la cea la cea de-a 12-a ediție a Raiffeisen Bank Bucharest MARATHON, competiție ce deține două certificări importante din acest an- Bronze Label acordată de IAAF( Asociația Internațională a Federațiilor de Atletism) precum și certificarea „AbbottWMM Wanda Age Group Qualifier” de către „AbbottWMM Wanda Age Group World Rankings”. Printre aceștia s-a aflat și echipa Boiron și FitReport.ro. La această participare am avut și suportul logistic al VW prin Porsche București Vest

Echipa Boiron și-a reconfirmat angajamentul pentru un stil de viață sănătos prin încurajarea alergătorilor, fiind la a doua prezență consecutivă la Maratonul București. Echipa noastră se află deja la a 4-a participare la proba de semi-maraton din cadrul Maratonului București Raiffeisen Bank.

REZULTATELE:

În cadrul acestei ediții a Raiffeisen Bank Maratonul București a fost stabilit un timp record de cursă la categoria bărbați.

Învingătorul Maratonului de 42,195 km, a fost Hosea Kipkemboi din Kenya, cronometrat cu 2h 10min 49sec. Acesta a fost urmat de către conaționalii său Jacob Chesari Kirui pe locul doi, cu 2h 17min 25sec și de Mibei Dominic Kipngeno pe locul trei cu 2h 18min 49sec. Proba feminină de Maraton a fost câștigată de Chesir Sophia cu timpul 2h 33min 36sec. Pozițiile următoare au fost ocupate de către româncele Adela Bălțoi cu 2h 50min 06sec și conaționala sa Nicoleta Ciortan, cu 2h 57min 56sec.

La proba Semimaraton VolkswagenMaxim Răileanu (Republica Moldova) a câștigat primul loc la masculin, finalizând cursa în 1h 4min 43sec, și românca Mădălina Florea cu un timp de 1h 20min 14sec la feminin.

Cursa Ștafetă a fost încheiată pe locul întâi de către echipa We are high din România cu timpul 2h 15min 35sec. La Cursa 10km Individual Vodafone, a fost învingător la categoria bărbați Ilie Stefirta (Republica Moldova) cu timpul 19min 57sec și de către Florentina Hriscu la categoria femei, înregistrând timpul 38min 17sec.