Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cea de-a opta ediție a Volkswagen Bucharest HALF MARATHON a adus la start aproximativ 18.000 de alergători sâmbătă, 11 mai și duminică, 12 mai.

Bucharest RUNNING CLUB anunță că aproximativ 18.000 de participanți din peste 75 de țări au participat la cea de-a opta ediție a Volkswagen Semimaratonul București.Startul curselor competitive a fost recordul acestei ediții care a durat 20 de minute datorită numărului mare de participanți, cărora le mulțumim și pe care îi așteptăm și la următoarele ediții.

Învingătorul probei de semimaraton categoria bărbați (21,097 km) a fost Mwangi Paul Kariuki din Kenya, înregistrând timpul 01.01.22 urmat pe locul doi de conaționalul său, Tarabarach Elvis Chebor cronometrat cu 01.01.26 și de Kiplagat Victor din Uganda pe locul trei, cu timpul 01.01.26.

Învingătoarea probei de semimaraton femei, categoria internaţională a fost Meringor Delvine Relin din Kenya terminând cursa în 01.09.53 urmată de către ugandeza Chekwel Juliet cu timpul de 01.11.47, pe locul doi şi de Wolkeba Asmeraworc B Pekele din Etiopia pe locul trei cu 01.14.38.

În cadrul acestei ediții a Volkswagen Semimaratonul București a fost stabilit un timp record de cursă la femei.

În ceea ce privește Cursa 21km național bărbați, Soare Nicolae Alexandru a terminat cursa cu timpul 01.04.59, iar la categoria femei, Nicoleta Ciortan a terminat prima cursa cu timpul 01.22.14.

La Cursa 10 km individual Vodafone, câștigători au fost Ioniță Liviu, cu timpul  00.34.38 la masculin şi Adela Bălțoi cu timpul 00.36.13, la feminin. Cursa Ștafetă Greenfield a fost caştigată de echipa Maraton Club, cu timpul 01.08.50.

Cursa Populară a fost câștigată la masculin de către românii Plăcină Nicolae, iar la feminin de către Palic Toma Cristina.